Międzyrzecki Rejon Umocniony to niemiecki system fortyfikacji, położony w województwie lubuskim niedaleko Międzyrzecza. Stanowi on jeden z największych na świecie systemów podziemnych umocnień, który oprócz niezwykle ciekawych, pieszych wypraw umożliwia również obserwację mieszkających w jego korytarzach nietoperzy. Zlokalizowany w Pniewie i rozciągający się na blisko 80km, jest łatwo dostępny z Poznania, Zielonej Góry czy Gorzowa Wielkopolskiego. MRU zwiedzanie to doskonała propozycja dla miłośników historii oraz tajemnic, którą warto wybrać na nietuzinkowe szkolenie survivalowe czy niezapomnianą imprezę integracyjną.

Jak powstał Międzyrzecki Rejon Umocniony?

Początki budowy Międzyrzeckiego Rejonu Umocnień sięgają 1934 roku. W tamtym czasie Niemcy rozpoczęli umacnianie swojej wschodniej granicy, tworząc rozległą sieć bunkrów, zwodzonych mostów, podziemnych tuneli i przeszkód wodnych. Budowa przebiegała etapami, obejmując kolejne, sąsiadujące ze sobą miejscowości. Centralne, najpotężniejsze zabudowania wyposażono w stropy o grubości 3,5 metra oraz ponad półmetrowe pancerze. W ciągu 10 lat w ramach MRU stworzono 13 grup warownych ze schronami bojowymi, które w okresie wojennym były wykorzystywane jako podziemne fabryki silników lotniczych. Po wojnie wiele z nich zostało zniszczonych i okradzionych, a ocalałe fortyfikacje są obecnie dostępne dla zwiedzających.

Zwiedzanie Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego

MRU jest otwarty dla turystów przez cały rok. W czasie zimowania nietoperzy dostępna trasa jest ograniczona do jednego obiektu bojowego z korytarzem. Centralny odcinek umocnień, niektóre obiekty militarne, podziemne korytarze oraz zapory przeciwpancerne są wpisane do rejestru zabytków, zachwycając turystów rozmachem i innowacyjnymi – jak na tamte czasy – rozwiązaniami technologicznymi. Dla odwiedzających przygotowano różne warianty tras, trwające od 1 do nawet 8 godzin. Dzięki licznym, ciekawym elementom – schronom, tunelom czy kolejce wąskotorowej, Międzyrzecki Rejon Umocniony to pole do popisu dla zwolenników survivalu i pełnego adrenaliny zwiedzania.