Dobry zespół to zgrany zespół. Dlatego tak ważne jest, aby pracownicy nie tylko dobrze się rozumieli, ale też po prostu się lubili. Dzięki temu łatwiej przychodzi im wypełnianie obowiązków. Chętniej też angażują się w pracę. Temu wszystkiemu ma służyć integracja pracowników.

Metody integracji

Kiedy myślimy o firmowych imprezach integracyjnych większość z nas ma przed oczami obraz grupy pracowników elitarnych firm wyjeżdżających wspólnie na egzotyczne wczasy. Oczywiście w najzamożniejszych firmach czasami tak to właśnie wygląda. Jednak organizacja takiego wyjazdu bywa bardzo droga, a sam wyjazd zabiera dużo czasu i rzadko można na niego wysłać wszystkich pracowników jednocześnie. Dlatego też wiele firm, szczególnie tych zatrudniających więcej niż kilku czy kilkunastu pracowników, decyduje się na inne sposoby integracji. Firmowe imprezy integracyjne to często pikniki, na które pracownicy mogą przyjść całymi rodzinami, wspólne wyjścia do restauracji, czy gry miejskie. Takie wspólne spędzanie czasu, razem realizowane zadania i przygody, które się z nimi łączą, doskonale jednoczą pracowników. Pracownicy chętnie biorą również udział w imprezach survivalowych. Może być to wyjazd weekendowy połączony ze zwiedzaniem bunkrów i grą terenową albo kilkugodzinna przejażdżka quadami po bezdrożach. Opcji jest naprawdę bardzo wiele. Z imprezy integracyjnej można zrobić wydarzenie cykliczne. Na przykład urodziny firmy, impreza świąteczna, czy coroczne spotkanie w jeden z letnich weekendów. Takie wspólne oderwanie od codzienności umacnia zespół i poprawia relacje między pracownikami.

Co daje integracja

Jak widać, metod integracji jest bardzo wiele. Bez wątpienia wszystkie one łączą zespół. To jednak niejedyna zaleta tego typu spotkań. Pracownicy biorący udział w takich wydarzeniach, bardziej identyfikują się z firmą, chętniej przychodzą do pracy, a tym samym rzadziej myślą o zmianie stanowiska. Może być to także jedna z metod wynagrodzenia za dobrze wykonane zlecenie czy czas na podziękowanie za sezon. Większość pracowników na co dzień ulega wielu stresom. Podczas wspólnych spotkań i wyjazdów jest czas na odreagowanie i chwilę zapomnienia. Wypoczęci pracownicy z większym zapałem wracają do pracy i chętniej podejmują się nowych wyzwań.